Curs deschis de formare continuă (CDFC) la Facultatea de Litere, Istorie și Teologie

În perioada 22.07. – 03.08. 2019, Facultatea de Litere, Istorie și Teologie, prin Departamentul de Studii Românești organizează Cursul de vară de Limbă, Cultură și Civilizație Românească - sub forma de CDFC.

Acest curs se adresează tuturor persoanelor din străinătate interesate de limba și cultura românească (printre care: studenți ai facultăților de romanistică din străinătate, traducători, promotori culturali, angajați în firme care au relații cu spațiul românesc etc.).

Cursurile sunt realizate de o echipă de profesori bine pregătiți, tineri și deschiși spre dialog și oferă:

• posibilitatea de a studia sau de a vă îmbunătăți cunoștințele de limba română la ea acasă, cu instrumente și metode moderne de predare;
  • Iniţiere în studiile româneşti, cu accentul pus pe chestiunile problematice ale istoriei și culturii regionale, într-un oraş şi într-un spaţiu cu o îndelungată tradiţie multiculturală şi multietnică;
  • cursuri de limbă română adaptate nivelului de cunoștințe al cursanților (repartizarea cursanţilor pe trei niveluri: începători, intermediari şi avansaţi);
  • activități culturale diverse, vizite, pentru a-i cunoaşte mai bine pe români şi ţara lor.

Programa cursului cuprinde: 40 de ore de limba română și 20 de ore de activităţi educative suplimentare.

Alte detalii despre eveniment, la adresa: https://litere.uvt.ro/scoala-de-vara/.